Tartalomjegyzék
Mire jó a citrom? A citrom jótékony hatása vitathatatlan, hiszen a citrom az egyik legegészségesebb gyümölcsünk. Értéke magas C-vitamin tartalmában rejlik, mivel 100 g friss gyümölcsben kb. 50 mg C-vitamin található. Egy közepes méretű citrom egy átlagos felnőtt napi C-vitamin szükségletének 40 %-át képes biztosítani. Magas C-vitamin tartalma mellett igen jó forrása a folsavnak és a káliumnak. Mindeközben kalória- és szénhidráttartalma rendkívül alacsony.
Ezen kívül tartalmaz még közvetlen felhasználható cukrokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket (kalciumot, vasat, szilíciumot, vasat, foszfort, mangánt, rezet) B vitaminokat (B1, B2, B3) és A vitamint. Gazdag még szerves savakban, mézgában és fehérjékben.
De ezen kívül még mire jó a citrom?
- Immunrendszer erősítő
A C-vitamin antioxidáns hatása révén immunerősítő, számos betegség ellenszere, egyike a vízben oldódó vitaminoknak. Elsőként Szent-Györgyi Albert mutatta ki paprikából. A paprika mellett még számos forrása lehet még, mint például a citrusfélék, csipkebogyó, ribizli, földieper, sárgadinnye, karalábé, káposzta, sóska, paradicsom, burgonya.
- Szív- és érrendszer erősítő
Úgy vélik, hogy az aszkorbinsav mint antioxidáns támogatja a kardiovaszkuláris egészség megóvását, valamint szerepe lehet a „rossz” LDL-koleszterin szintjének csökkentésében is. Valamint a folsav kis mértékben segíti a stroke megelőzését.
- Vesekövesség ellen
A gyümölcsök közül a citrom, lime és a narancs rendelkezik a legtöbb citromsavval, ami igen előnyös a vesekövek elleni küzdelemben. Az enyhén savas kémhatású vegyület gátolja a kövesedést, illetve a már kialakult apróbb kövek lebontását is támogatja.
- Várandóság alatt
A kismamák megfelelő mennyiségű folsav bevitele, rendkívül fontos a várandósság során, ugyanis a fejlődő magzat gerincét lezáró folyamat csak e vitamin segítségével megy végbe zavartalanul. Ugyan a folsav mesterséges étrend kiegészítőkből jobban fel tud szívódni, de táplálkozás útján is lehet a kellő mennyiség szervezetbe juttatásáról gondoskodni.
- Fogyókúra megsegítése
Akárcsak az alma tartalmaz pektint, amely az oldható rostok közé tartozik. Ez a pektin és a magas rosttartalom segít a szervezet telítésében. Mivel könnyen telít, így segít elkerülni a súlygyarapodást és támogatja az emésztőrendszer munkáját. Azonban kifacsarva a citrom már igen kis mennyiségű rostot rejt magában. A dietetikusok az elhízás elleni küzdelemben sokkal hatékonyabbnak tartják és javasolják a napi többszöri rostfogyasztást, a magas rosttartalmú ételeket, mint a zabot és a hüvelyeseket, a teljes életmódváltás mellett, amely persze magában foglalja a rendszeres testmozgást is.
- Tisztítja a májat, így az sokkal könnyebben tud megszabadulni a méreganyagoktól.
- Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően segít leküzdeni a légúti fertőzéseket, a torokgyulladást és a mandulagyulladást.
A citrom hatása, mely káros a szervezetre
A túlzásba vitt fogyasztás felerősítheti a reflux okozta panaszokat, a citromsav pedig hosszú távon károsíthatja a fogzománcot, ezzel elősegítve a fogszuvasodást. Mindemellett ezek a hátrányok eltörpülnek az egészségügyi előnyök mellett.
Ráadásul a citromhéj ehető mivoltára is érdemes figyelni, ugyanis a vízbe áztatott citrom karikák is rendkívül mód károsak. Mivel a kezeletlen citrom héja több mérgező vegyszert is tartalmaz, a citrom héját – hacsak nem bio, vagy saját magunk termesztettük – nem szabad elfogyasztani.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Citrom
Vissza a kategória cikkeihez