Tartalomjegyzék
A citromhéj ehető ugyan, de fogyasztása egyáltalán nem ajánlott, legfeljebb, ha saját magunk termesztjük, vagy tényleg bio citrom, amit vásárolunk.
A citromhéj ehető volt egykoron?
Habár a savanyú citrusféle csúcsszezonja nyárra tehető, valójában egész évben megtalálható a boltok polcain. Magában fogyasztva nem mindenki szereti, nagyszerű alapanyag ugyanakkor ételek és italok ízesítéséhez is, a felhasználási lehetőségek tehát igen sokrétűek.
Azonban legyünk elővigyázatosak, mert a kevésbé napsütötte országok nagy kereslete miatt zöld utat kaptak az egészségre kedvezőtlen hatású konzerválási technológiák (elsőként a difenil használata), és mivel kénytelenek vagyunk az általános beszerzési csatornákon keresztül ellátni magunkat ezzel a déligyümölccsel, fennáll a veszélye, hogy a gyümölcs héjával káros anyagok kerülnek a szervezetünkbe.
Mivel zöld, vagy éretlen állapotában szüretelik, és úgy csomagolják, hogy a hosszú utat megtett gyümölcsök éretten kerülhessenek a fogyasztók asztalra. Ez régen sem volt másképp.
A nagyarányú romlást megelőzendő a gyümölcsöket gombaölő és baktériumölő szerekkel kezelik. A súlyveszteséget okozó párologtatás csökkentésére pedig viaszréteggel vonják be a gyümölcsök héját.
Milyen kémiai anyagokkal kezelik a citromot?
Hazánkban általában két gombaölő szert alkalmaznak: az imazalil és a prokloráz hatóanyagúakat. Mindkettő felszívódó hatású, azaz a héj mélyebb rétegébe bekerülve fejti ki hatását. Ezt még megfejelik E231 és/vagy E233 növényvédő vegyszerekkel, a baktériumok ellen. Ezek a héj felszínén megtapadva fejtik ki hatásukat. Ebből következik, hogy sem a héj külső része (amit reszelve használunk fel), sem a mélyebb réteg (amit összekockázva lekvárként, süteményekbe használunk), nem ehető.
Fel kell-e tüntetni, hogy a citromhéj ehető?
Hazánkban a forgalmazóknak kötelezően fel kell tüntetni a vegyszeres kezelést a déli gyümölcsök csomagolásán. Azonban a déligyümölcsök többségét ömlesztett áruként értékesítik, így kimérésük a pultra felhalmozott gyümölcsökből történik. Ebben az esetben azonban a vásárlók nem kapnak tájékoztatást a héj kezelését illetően. Pedig ezeknek a szereknek a lebomlása rendkívül lassú, akár több hónap is lehet, így a héj külső áztatásával, lemosásával nem tudunk a káros anyagokkal szemben védekezni. Az egyetlen hatásos védekezési mód, ha nem szeretnénk magunkat és a családunkat mérgezni, hogy nem használjuk fel a déli gyümölcsök héját.
https://femina.hu/egeszseg/citrom-heja-eheto/
Vissza a kategória cikkeihez