Tartalomjegyzék
A citrom hatása a gyomorsavra is jótékony, mint az egész szervezetre is rendkívül jótékony hatással bír, hiszen a citrom az egyik legegészségesebb gyümölcsünk. Értéke magas C-vitamin tartalmában rejlik, mivel 100 g friss gyümölcsben kb. 50 mg C-vitamin található. Egy közepes méretű citrom egy átlagos felnőtt napi C-vitamin szükségletének 40 %-át képes biztosítani. Mindeközben kalória- és szénhidráttartalma rendkívül alacsony.
A citrom hatása a gyomorsavra
A gyomorsav vagy gyomornedv egy olyan emésztőnedv, amelyet a gyomor mirigyei termelnek, és fontos szerepet játszik az ételek emésztésében. Az emésztési folyamat során a gyomornedv tartalmaz sósavat, enzimeket és egyéb anyagokat, amelyek segítik az ételek lebontását, valamint a tápanyagok felszívódását a szervezetben.
A citrom hatása a szervezetre rendkívül széleskörű. A sok hasznos tulajdonság egyike pedig, hogy segít megszabadulni a gyomorsavtól. A citrom, ugyanúgy, mint az almaecet, lúgképző, még akkor is, ha savanyú az íze. Ugyanis a citrom lúgosít, bár savas, a gyomorba kerülve lúgossá válik. Ezért a citrom is közömbösíti a gyomorban levő savakat. Igyunk egy evőkanál frissen facsart citromlevet körülbelül 10 perccel étkezés előtt, és ez segíteni fog megelőzni a savas refluxot.
Gyomorsavra citromlé
A citromlének hosszú ideje pozitív hatásai vannak a gyomorra. Bár a citromlé savas jellegű, amikor lenyeljük, a gyomorban enyheítő hatást fejt ki. Ennek oka, hogy a citromlé bár savas kémhatású a kémiai összetétele miatt, de metabolizálódása során a szervezetben lúgos hatásúvá válik. Ez a tulajdonsága hozzájárulhat a savas reflux tüneteinek enyhítéséhez és a gyomorégés csökkentéséhez. Emellett a citromlé fogyasztása segíthet egyéb gyomor problémák esetén is, mint például a gyomorégés, a puffadás vagy az emésztési problémák.
Fontos azonban megjegyezni, hogy minden egyén egyedi, és a gyomorproblémák kezelésére vonatkozóan mindig ajánlott konzultálni orvossal vagy egészségügyi szakemberrel. A citromlé fogyasztásának hatása az egyénekre eltérő lehet, és nem mindenkinek javasolt, különösen azoknak, akiknek már vannak gyomorproblémáik vagy savas refluxuk.
Gyomorsavat közömbösítenek még:
- Almaecet
Az almaecet is közömbösíti a savasságot. Ezenkívül egyensúlyozza a belső ökoszisztémát, valamint lúgosítja a belső pH-t is. Ez azért előnyös, mert a betegségek a savas környezetet szeretik.
Az almaecet továbbá segít a szervezet méregtelenítésében, tisztítja a veséket és enyhíti a fáradtságot is. Zsírbontó hatása miatt fogyaszt is. Segíthet enyhíteni az allergiát is. Az arcüreggyulladást, a torokfájást és az influenzát is elkerülhetjük a fogyasztásával. Kezelhetők vele a pattanások, a szemölcsök, a kiütések és a visszerek. Valamint még a magas koleszterinszint és a magas vérnyomás csökkentéséhez is hozzájárul.
- Gyömbér
A gyömbér kiváló tulajdonságokkal bír és jótékony a gyomorsav kezelésére is. A gyömbér felerősíti az immunrendszert és kezelhető vele az influenza és a megfázás is. Hozzájárul a cukorbetegség és a koleszterinszint csökkentéséhez, a vérrögképződés megelőzésében is szerepet játszik. Ez a benne található sok káliumnak köszönhető. Ajánlott minden nap egy evőkanál gyömbérlevet elfogyasztani egy kis vízzel.
- Aloe vera
Az Aloe Vera nagyon hasznos a gyomorsav kezelésében, mert gyulladáscsökkentő hatása jelentős, ezáltal megnyugtatja az irritált szöveteket. Az Aloe Vera az emésztésben is segítségünkre lehet. Reggeli italnak keverjük össze a tiszta aloelevél áttetsző húsú részét egy kis narancslével. Ez a keverék segít megelőzni a gyomorsav kialakulását, és segít enyhíteni a már meglevő tüneteket.
- Szódabikarbóna
A szódabikarbónát már az őseink is semlegesítő orvosságként használták, ami semlegesítheti a fájdalmakat. A szódabikarbóna a savakat szén-dioxid képződése közben semlegesíti. Akik szeretnék elkerülni a gyógyszereket, azoknak a tiszta szódabikarbóna ajánlott. Fogyasztása: fél teáskanálnyi szódabikarbónát fel kell oldani egy pohár vízben és meginni. Meg lehet ismételni 2 óránként, azonban arra figyelni kell, hogy naponta 5 teáskanálnyi mennyiségnél több ne kerüljön a szervezetbe.
- Papaya
A papayában egy olyan enzim található meg, amely segítséget nyújt a bélfalak megtisztításában, valamint segít a gyulladás okozta hegek gyógyításában is. Fogyasztásával megszüntethető az étkezések utáni kellemetlen teltségérzet, a puffadás és a salakanyagok távozását is megkönnyíti. Cukorbetegek, és fogyókúrázók számára, epe-, és májproblémák esetén is ajánlott. Naponta 1 kupaknyi (kb. 15-20ml) papayalé fogyasztása ajánlott, étkezést követően.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Citrom
Vissza a kategória cikkeihez